Zapewne wielu z nas zastanawiało się, jak wyczyścić zabrudzoną matrycę naszego telewizora. Utarło się przeświadczenie o czyszczeniu wyłącznie na sucho, jednak w taki sposób nie zawsze poradzimy sobie z każdą plamą na ekranie. Zatem co będzie nam potrzebne, by w bezpieczny sposób móc wyczyścić matrycę na mokro? Czy każdy typ matrycy można traktować w ten sposób?
Jaką ściereczkę wybrać?
Do czyszczenia matrycy powinniśmy używać wyłącznie dedykowanych do ekranów ściereczek z mikrofibry. Mogą się one różnić strukturą, jednak najczęściej spotykamy dwa rodzaje, przykłady widzimy na poniższym zdjęciu.
Niezbyt dobrym pomysłem jest używanie ściereczek uniwersalnych, do okien, nawet jeśli producent podaje, że są zrobione z mikrofibry. Ich twarda struktura może spowodować mikrorysy na matrycy, których już nie naprawimy. Pamiętajmy, by ściereczki używane do czyszczenia ekranu były wykorzystywane tylko w tym celu. Jeśli spełniają one inne zadania w naszym gospodarstwie domowym, to zabrudzenia pochodzące z innych powierzchni mogą się na nich osadzić i ponownie nasza matryca wtedy jest zagrożona porysowaniem.
Nie powinniśmy również nigdy moczyć ani prać takiej ściereczki, bo prawdopodobnie zostaną na niej minerały, które dają efekt widoczny poniżej.
Zatem wiemy już jaka ściereczka jest nam potrzebna, a skoro mówimy o czyszczeniu na mokro, to jaki płyn będzie do tego odpowiedni? Może skupmy się, jakich detergentów unikać. Zapewne każdy z nas posiada płyn do mycia szyb, a skoro matryca to pewien rodzaj "szyby", to może by tak użyć tego specyfiku? Otóż nic bardziej mylnego ;) Używając takich detergentów możemy zostawić ślady na ekranie, a przecież nie zabraliśmy się do czyszczenia, by jeszcze mocniej zabrudzić naszą matrycę.
W tym przypadku pomocna jest woda demineralizowana, która może być bardziej skuteczna po podgrzaniu jej w garnku z wodą. Polecany jest również płyn dedykowany do ekranu, którym wyczyścimy każdy rodzaj matrycy oprócz QD-Oled'ów z połyskującą powłoką. To jak ją wyczyścić? Spokojnie, za moment się tego dowiemy.
Matryce LCD, OLED, QLED
Mamy odpowiednią ściereczkę, płyn, no i naszą plamę, to zabieramy się do pracy! Najlepiej użyć dwóch ściereczek, jedna do czyszczenia na mokro, druga do wycierania do sucha. Szmatkę składamy na cztery i naszą wodę/płyn nanosimy na tkaninę. Ważne jest, by nie rozpylać go na ekran, ponieważ płyn może wpaść pod powłokę ekranu LCD, jeśli pryśniemy w jego brzeg. Czyścimy tylko pobrudzony obszar i staramy się, jak najmniej dociskać do ekranu. Jeśli powierzchnia dalej jest brudna, czynność możemy powtórzyć na czystej stronie ściereczki. Na koniec warto "wypolerować" matrycę suchą ściereczką, którą operujemy po całej powierzchni również delikatnie ją dociskając. Tym sposobem nasze niechciane plamy powinny zniknąć na dobre :)
Problem z QD-Oled
A co gdyby tym sposobem jednak wyczyścić matrycę QD-Oled? Czy jest odporna na usuwanie tłustych plam?
Co prawda powyższym sposobem plamy oczywiście zejdą z naszego TV, lecz ten proces może spowodować pojawienie się lekkiej, matowej, błękitnej poświaty, co widać poniżej.
Tak naprawdę, nie wpływa ona na komfort korzystania z telewizora, jednak wyróżnia się na tle całej matrycy.
W przypadku, gdy nasz ekran jest pełen takich plan, rozwiązaniem może być przetarcie go po całej powierzchni na mokro, dzięki czemu będzie on jednorodny, a różnice nie będą już widoczne.
Czyszczenie QD-Oled
Zatem jak w bezpieczny sposób wyczyścić naszego QD-Oled'a, by nie narobić "bigosu"? :)
Szukając rozwiązania, znaleźliśmy oficjalną rekomendację Samsunga. Dotyczy ona użycia 70% roztworu etanolu do czyszczenia - tak, tak, chodzi tu o alkohol etylowy.
Taką informację trzeba było sprawdzić od razu.
Od razu zabraliśmy się do testu (czego się nie robi w imię nauki) i to naprawdę działa! Przetestowaliśmy również, że lepiej sprawdzi się czystszy etanol, np. spirytus rektyfikowany (około 95%). Chociaż pierwsza myśl, mogła sugerować, że ten sposób zniszczy naszą matrycę, to w tym przypadku nic takiego nie miało miejsca, a czyściliśmy to samo miejsce 4 razy.
Niemniej zalecamy ostrożność, bo pamiętajmy, że czyszczenie na mokro powinno być użyte w sytuacjach awaryjnych i nie zalecam regularnie czyścić telewizora tym sposobem. Nie próbujmy też czyścić innych matryc niż QD-Oled za pomocą etanolu.
A co w przypadku, gdy nasza matryca jest brudna nie na wierzchu, a w środku? Jeśli kurz wpadł między warstwy matrycy lub widnieją plamy zwanego efektem DSM, wynikającej z nierównomiernej dystrybucji światła podświetlenia, to nie jesteśmy w stanie tego wyczyścić. Wtedy pozostaje nam tylko serwis.