
Polski przełom w OLED! Noctiluca z Torunia opracowała materiał, który może zrewolucjonizować ekrany przyszłości
Czy to właśnie z Polski wyjdzie rozwiązanie problemu, z którym branża OLED zmaga się od lat? Firma Noctiluca z Torunia zaprezentowała wyniki badań nad nowym materiałem NCEIL-4 – i wygląda na to, że może to być prawdziwy gamechanger dla przyszłości ekranów.
NCEIL-4: odpowiedź na największe wyzwanie OLED-ów?
Od dekad niezmiennie jednym z największych problemów w technologii OLED pozostają niebieskie emitery światła. Ich krótka żywotność i niska efektywność energetyczna stanowią wąskie gardło dla dalszego rozwoju tej technologii. Większość producentów wciąż korzysta z przestarzałych, pierwszopokoleniowych rozwiązań, które pochodzą jeszcze z lat 2000.
Zamiast podążać utartym szlakiem i projektować kolejny niebieski emiter, Noctiluca zdecydowała się przyjrzeć samej strukturze OLED-ów. Skoncentrowano się na optymalizacji warstwy emisyjnej (tej od produkcji światła), a efektem tych prac jest nowy materiał – NCEIL-4, który pełni rolę warstwy wstrzykującej elektrony. W testach przeprowadzonych w Korei Południowej wykazał imponujące rezultaty: nawet 15-krotnie dłuższą żywotność niebieskich pikseli i zauważalnie mniejsze zużycie energii.
„Nasz zespół zadał sobie pytanie: czy istnieje inny sposób na ulepszenie struktury urządzenia OLED i poprawienie parametrów emisji niebieskiego światła niż zmiana samej struktury emitera? Zdecydowaliśmy się na nietypowe podejście do rozwiązania problemu niebieskiego piksela OLED – tj. poprawienie parametrów niebieskich emiterów nie poprzez stworzenie nowego emitera, a poprzez stworzenie materiału pomocniczego. Materiału, który będzie aplikowany na innych niż emisyjna warstwach urządzenia OLED i wpłynie na energochłonność oraz długość życia emitera. I tak opracowany został nowy materiał EIL" – mówi Mariusz Bosiak, CEO Noctiluca
Jak to działa?
NCEIL-4 zastępuje powszechnie stosowany związek Liq (8-Quinolinolato lithium) i wykazuje dużo lepsze właściwości:
Zmniejsza barierę wstrzykiwania ładunków
Obniża napięcie pracy
Zwiększa efektywność kwantową i prądową
Nie wpływa na widmo światła – zachowuje pełną jakość kolorów
Co więcej, materiał może być aplikowany zarówno metodą parowania próżniowego (PVD), jak i druku InkJet, dzięki czemu jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla różnych linii produkcyjnych.
Nie tylko telewizory
NCEIL-4 to nie tylko przyszłość ekranów. Materiał wykazuje potencjał również w innych technologiach organicznych:
ogniwach słonecznych OPV,
tranzystorach polowych OFET,
a nawet w zastosowaniach takich jak zabezpieczenia dokumentów czy nowoczesne oświetlenie.
Z Torunia do globalnej czołówki
Noctiluca to nie startup z garażu. Firma zadebiutowała na rynku NewConnect w 2022 roku, a już w grudniu 2024 przeniosła się na główny parkiet GPW. Od tego czasu dynamicznie się rozwija – otworzyła nowoczesne laboratorium w Toruniu, stworzyła zespół R&D w Korei i nawiązała współpracę z topowymi instytutami w Niemczech i na Tajwanie (ITRI).
Dziś Noctiluca współpracuje z 8 z 10 największych producentów ekranów na świecie, a także z takimi firmami jak:
największy chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego,
szwajcarski producent zegarków klasy premium,
czołowa amerykańska marka elektroniki konsumenckiej. (Prawdopodobnie Apple ale tego nie wiemy 😉)
Plany? Jeszcze ambitniejsze
Firma planuje zainwestować w tym roku 2-3 mln dolarów w rozwój kompetencji inżynieryjnych i fizyki urządzeń w Polsce. Chce również stworzyć europejskie centrum badań nad chemikaliami do OLED-ów i stać się liderem OLED-owej rewolucji w Europie.
Trudno przecenić znaczenie tego ogłoszenia. Jeśli NCEIL-4 faktycznie spełni obietnice w produkcji seryjnej, może nie tylko zrewolucjonizować OLED-y, ale także uczynić Polskę jednym z kluczowych graczy w globalnym wyścigu technologicznym. I wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.
Źródło: Display Daily