Wypełnij ankietę aby poznać wynik
Technologia matrycy: WRGB OLED Producent: LG Rozdzielczość: 3840x2160 System operacyjny: WebOS Rok modelowy: 2024
8.6
Ogólna ocena
LG G4 zdecydowanym pretendentem do bycia najlepszym telewizorem roku 2024. Dzięki połączeniu OLED-owej czerni i technologii MLA otrzymamy niewiarygodnie dynamiczny i plastyczny obraz, który z pewnością pochłonie nas do reszty. LG G4 jest również dowodem na to, że telewizory wyposażone w matrycę OLED wsparte technologią MLA jak najbardziej nadają się do oglądania w słonecznym pomieszczeniu. System operacyjny, choć nie jest otwarty tak jak konkurencja, to pozwala na wiele możliwości. Jego największą zaletą jest dobrze znany pilot z kursorem, dzięki któremu sterowanie jednostką należy (naszym zdaniem), do najwygodniejszych na rynku. Odwzorowanie barw fabrycznie, choć nie stoi na wysokim poziomie, to po przeprowadzeniu procesu kalibracji możemy mówić wręcz o ekranie referencyjnym, dostarczającym prawdziwie reżyserski obraz. Nie bez przyczyny studia postprodukcyjne wybierają telewizory właśnie tego producenta. Jako jedyne oferują tak głęboką możliwość ingerencji w obraz, dzięki kalibracji 3D LUT. Zdaje się, że największą (i chyba jedyną), wadą tego telewizora są przejścia tonalne, które, wprawdzie dalekie są od ideału, to nie można powiedzieć o nich, że zabierają przyjemność z oglądania. Remedium jest podsunięte przez samego producenta i włączenie funkcji "Łagodna Gradacja" usunie zdecydowaną większość niepłynności. LG G4 równie dobrze sprawdzi się podczas oglądania wszelkiej maści sportu czy innych dynamicznych scen. Upłynniacz ruchu jest niezwykle rozbudowany i pozwala na dopasowanie upłynniania do swoich potrzeb. Za sprawą portów HDMI 2.1 z pełną ich funkcjonalnością i przyłożeniu uwagi producenta, testowany telewizor znajdzie swoje miejsce w domach wielu zapalonych graczy. Każda z istotnych funkcji działa bez zarzutu, a niski input lag przy każdym trybie bardzo cieszy. Podsumowując, LG G4 jest niezwykle wszechstronnym telewizorem, pozwalającym na rozrywkę w znakomitej jakości zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Fenomenalna zgodność obrazu z intencją reżysera
Referencyjne odwzorowanie barw po kalibracji
Bardzo wysoka jasność w materiałach HDR
Rewelacyjna współpraca z konsolą i komputerem
Matryca bardzo dobrze tłumi odbicia światła
Idealne kąty widzenia
Widoczne przejścia tonalne
Dźwięk wbudowanego systemu audio - w tej klasie telewizora mogłaby być lepsza
Filmy i seriale w jakości UHD
8.5
Klasyczna telewizja, YouTube
9.1
Transmisje sportowe (telewizja i aplikacje)
9.0
Granie na konsoli
9.5
Telewizor jako monitor do komputera
8.6
Jasność matrycy
6.0
Funkcje użytkowe
9.5
Aplikacje
9.7
Jakość dźwięku
8.6
Wypełnij ankietę aby poznać dopasowanie do Twoich preferencji
Wejścia HDMI: 0 x HDMI 2.0, 4 x HDMI 2.1 (48Gbps) Wyjścia: Toslink (Optical audio), eARC (HDMI), ARC (HDMI) Podłączenie do sieci: Wi-Fi 2.4GHz, Wi-Fi 5GHz, Ethernet (LAN) 100Mbps
10/10
Kontrast pomiędzy czarnym tłem i jaskrawym reflektorem oświetlającym Jack'a. Scena pochodzi z filmu Oblivion (Universal Pictures).
Wynik
∞:1
Kontrast pomiędzy blaskiem na skórze kameleona, a czernią blisko brzegu ekranu pod spodem. Scena pochodzi z płyty testowej Spears&Munsil.
Wynik
∞:1
Kontast pomiędzy odbiciem na skafanrze a czernią na czarnej kaszecie filmowej. Scena pochodzi z filmu Arrival (Paramount Pictures).
Wynik
∞:1
Kontrast pomiędzy twarzą aktorki, a kaszetą filmową na górnej krawędzie telewizora. Scena pochodzi z filmu Gravity (Warner Bros. Pictures)
Wynik
∞:1
Kontrast pomiędzy kolorym balonem, a wycinkiem czerni pomiędzy spadającymi obiektami. Scena pochodzi z płyty testowej Pioneer Kuro (2008)
Wynik
∞:1
LG G4, dzięki swoim panelom OLED produkowanym już od ponad 10 lat, dostarcza idealne wyniki kontrastu, czerni oraz reprodukcji detali w najciemniejszych scenach. Warto dodać, że sama matryca została wyposażona w technologię MLA (Micro Lens Array), którą LG zaprezentowało zaledwie rok temu przy premierze poprzednika. Zastosowanie matrycy organicznej pozwala nie tylko na uzyskanie smolistej czerni, ale także na niezwykłą immersję i efekt trójwymiarowości obrazu, którego na próżno szukać nawet w najlepszych telewizorach Mini LED. Taka jakość obrazu jest ściśle skorelowana z technologią matryc OLED, gdyż każdy piksel sterowany jest za pomocą impulsu elektrycznego, a nie przysłonięciem filtrów na matrycy. Dlatego też, jeśli chcemy uzyskać czerń, piksel nie jest w ogóle włączany. Bardzo dobrze widoczne jest to na zdjęciach testowych, gdzie światła reflektora dają wysoką jasność, jednocześnie będąc idealnie odseparowane od siebie. Sytuacja nie zmienia się w wymagającej scenie ze "Zjawy", gdzie telewizor fenomenalnie oddał drugo-, a nawet trzeciorzędne detale. Testy telewizorów wykazały, że czerń w LG OLED G4 jest niemal idealna, co dodatkowo potęguje wrażenie głębi w filmach o wysokim kontraście. Technologia MLA w LG G4 nie tylko poprawia jasność, ale też doskonale radzi sobie z refleksami świetlnymi, dzięki czemu telewizor świetnie sprawdza się nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Dzięki wysokiemu kontrastowi i smolistym czerniom, w LG OLED G4 teście odnotowano wyjątkowo wysoki poziom immersji, który szczególnie wyróżnia ten telewizor na tle konkurencyjnych modeli.
Efekt halo i widoczność detali w czerni:
7.8/10
Wspierane formaty: HDR10, Dolby Vision, HLG Pokrycie palety barw: DCI P3: 98.3%, Bt.2020: 74.7%
Pomiar jasności w HDR:
Mierzonym punktem jest zachodzące słońce na tle jasnego nieba. Scena pochodzi z filmu Life of Pi (20th Century Fox).
Wynik
1474 nit
Mierzonym punktem jest księżyc na tle ciemnego, gwieździstego nieba. Scena pochodzi z filmu Life of Pi (20th Century Fox).
Wynik
1467 nit
Mierzonym punktem jest światło latarki na karabinie, która świeci bezpośrednio w kamerę. Scena pochodzi z filmu Gemini Man (Paramount Pictures).
Wynik
1403 nit
Mierzonym punktem jest światło na ogonie helikoptera lecącego w nocy. To bardzo mały punkt świetlny, będący esencją efektu HDR. Scena pochodzi z filmu Sicario 2: Soldado (Lionsgate).
Wynik
1441 nit
Mierzonym punktem jest słońce widoczne bezpośrednio pomiędzy chmurami. Scena jest bardzo jaskrawa i powinna oślepiać widza jak w naturze. Scena pochodzi z filmu The Meg (Warner Bros. Pictures).
Wynik
850 nit
LG G4 gwarantuje niezwykle soczysty efekt HDR, pozwalając uplasować telewizor w ścisłej czołówce. Wyposażenie najwyższego modelu z portfolio producenta na rok 2024 w drugą generację technologii mikrosoczewek (MLA) pozwoliło na uzyskanie maksymalnej jasności na poziomie 1474 nitów w rzeczywistych scenach. Jedynym miejscem, gdzie produkt koreańskiego producenta może ustępować telewizorom LCD z podświetleniem Mini LED, jest moment pojawienia się pełnoekranowej sceny z dużą ilością bieli. Gdyby nie brać pod uwagę ostatniej ze scen, średni wynik byłby jeszcze wyższy. Warto wspomnieć jeszcze o scenach z bardzo drobnymi detalami, gdzie każdy z nich świecił z pełną mocą, co nie jest tak oczywiste w telewizorach niebędących OLED-ami. Połączenie takiej jasności i szerokiego pokrycia palety DCI-P3 sprawia, że materiały HDR angażują niż kiedykolwiek bardziej.
Scena z filmu “Pan” (około 2800 nitów)
Scena z filmu “Billy Lynn” (około 1100 nitów)
Jak możemy zaobserwować, LG G4 po przeprowadzonej kalibracji znakomicie oddaje intencje reżyserskie w każdym z filmów. Bardzo trudna scena z filmu "Pan", masterowana do jasności 2800 nitów, nie stanowi żadnego problemu, a detale takie jak słońce czy chmury znajdujące się nieopodal posiadają mnóstwo detali i nie są nadmiernie rozjaśnione czy (co ważniejsze) ściemnione. Również scena z "Billy Lynn", bogata w zarówno jasne, jak i ciemne detale, została przedstawiona wręcz wzorcowo, a balans pomiędzy eksplozją sztucznych ogni a głęboką czernią w tle wypadł niezwykle realistycznie. Warto zwrócić uwagę na same kolory, gdyż dzięki pokryciu palety DCI-P3 na poziomie 98% są niezwykle soczyste i rzeczywiste. I choć pokrycie palety BT.2020 nie jest tak wysokie jak w przypadku ww. DCI to jest to kwestia do podniesienia w dalekiej przyszłości, gdyż obecnie zdecydowana większość filmów nie powstaje w tej przestrzeni barw
Wykres luminacji HDR:
W trudnych scenach HDR telewizor LG G4 radzi sobie bardzo dobrze ze względu na wysoką jasność matrycy oraz wsparcie dla statycznych metadanych w filmie. Dzięki temu poniższa scena nie jest nadmiernie przyciemniona, a mimo to dobrze zachowuje detale w światłach. Delikatne ginięcie przejść tonalnych możemy zaobserwować jedynie na dalszym planie. Dzięki wyposażeniu LG G4 w Dolby Vision telewizor jest w stanie odtworzyć materiał z dynamicznymi metadanymi. Pozwala to uzyskać nieco wyższą jasność i jeszcze więcej detali w bielach. Różnica nie jest duża z uwagi na duże możliwości matrycy telewizora, jednak jest wyraźnie zauważalna w trudnych scenach jak poniższa. Trzeba też nadmienić, że tak wymagające sceny nieczęsto występują w filmach.
Statyczny HDR10
Dynamiczny: Dolby Vision
8.4/10
Najlepszym trybem fabrycznym pod względem reprodukcji kolorów był "Filmmaker". To właśnie nim posługiwaliśmy się podczas naszych testów. Sprawdźmy, jak wyglądała jego charakterystyka przed procesem kalibracji. Biorąc pod lupę jako pierwszy balans bieli, możemy zauważyć znaczną dominantę koloru czerwonego i zielonego. Wynikiem tego był ciepło-żółty odcień obrazu. Właśnie taką charakterystykę zazwyczaj możemy zaobserwować w trybach "Kino", "Filmmaker" czy podobnie brzmiących odpowiednikach. Efekt takiego balansu kolorów był dobrze widoczny zarówno w treściach SDR, jak i HDR, które po przejściu z trybu "Standard" były wybitnie zażółcone. Przejdźmy teraz do dwóch wykresów, które są odpowiedzialne za charakterystykę jasności, a co za tym idzie, kontrastowość obrazu. Pierwszy z nich(Gamma), przedstawiający materiały o standardowej palecie barw, zaprezentował się przyzwoicie. Przez większość czasu średnie tony, i jasne biele odwzorowane były w sposób bardzo poprawny, jednakże widocznie gubił najciemniejsze detale zlewały się w czarną plamę. Z kolei materiały HDR, reprezentowane przez wykres krzywej EOTF, charakteryzowały się znaczącym spadkiem kontrastu, przez mocne podbicie jasności. Problemem okazały się również same kolory jak można zauważyć na wykresie "ColorChecker" gdyż były zauważalnie za mało nasycone.
9.5/10
Producent od wielu lat w swoich telewizorach LG implementuje szerokie wsparcie dla procesu kalibracji. Wykorzystaliśmy więc 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz zaawansowany system CMS (Color Management System) i przystąpiliśmy do pracy. Jak sami możecie zauważyć, dzięki przeprowadzonemu zabiegowi każdy z parametrów uległ znacznej poprawie. Wykorzystanie narzędzi pozwoliło na uzyskanie niezwykle korzystnych efektów, na które składają się: studyjne odwzorowanie barw, odzyskanie detali w ciemnych partiach obrazu, odpowiednia charakterystyka jasności oraz odpowiednie nasycenie kolorów. A tym samym na maksymalne zbliżenie się do obrazu referencyjnego, czyli takiego, jaki widział reżyser filmowy na monitorze podglądowym. Warto zaznaczyć, że telewizory LG G4 jako jedyne pozwalają na jeszcze głębszą ingerencję w jakość obrazu dzięki możliwości kalibracji matrycami 3D LUT. Jest to jednak rozwiązanie rekomendowane tylko dla studiów postprodukcyjnych czy graficznych.
6.2/10
Przejścia tonalne zaprezentowane na LG G4 nie należą do tych w czołówce. Każda ze scen odtwarzana z płyty BluRay z 10-bit HDR posiadała wyraźne niepłynności w przejściach kolorów. Szczególnie rzucające się w oczy jest to w przypadku filmu "The Green Knight", gdzie problemy związane z posteryzacją były szczególnie widoczne. Efekt ten można było również zauważyć w filmach o umiarkowanej i wysokiej jasności, takich jak "Marsjanin" czy "Kingsman" co nieczęsto pojawia się w telewizorach (szczególnie tej klasy), co nas zaskoczyło. Takie wyniki każą domniemywać, że w scenach o niskiej luminancji z dużą ilością czerni problem ten będzie dokuczliwy, nawet dla laika.
8.2/10
Funkcja wygładzania przejść tonalnych
Obraz bez overscanu na sygnale SD
Testowany telewizor nie poradził sobie najlepiej w przypadku materiałów bogatych w przejścia tonalne, w skutku czego mogliśmy zaobserwować mocny efekt posteryzacji. Istnieje jednak częściowe remedium na tę dolegliwość. Producent bowiem wyposażył LG G4 w system wygładzania o nazwie "Łagodna Gradacja", który możemy zastosować na trzech poziomach: Niska, Średnia oraz Wysoka. Każda z tych opcji gwarantuje dość wysoką skuteczność wygładzania na jasnych kolorach, jednakże niską na ciemniejszych. Zalecamy stosowanie przede wszystkim tej pierwszej z uwagi na to, że dwie pozostałe ingerują w intencje reżyserskie, usuwając ziarno filmowe.
Podczas oglądania materiałów o niższej jakości niezwykle istotna jest sprawność telewizora podczas upscalingu. Obraz z testowanego telewizora jest ostry i wyraźny. Należy jednak zwrócić uwagę na postrzępione krawędzie drobnych detali oraz drobne problemy wokół postaci, takie jak tworzenie się efektu aureoli, co dzieje się przez wyostrzenie narzucane przez LG G4 nawet gdy na suwaku podamy najniższą wartość, czyli 0. Warto zauważyć, że jest to pewna zmiana w stosunku do LG G3, który nie narzucał tak mocnego wyostrzenia obrazu, nawet przy ustawieniu odpowiedniego suwaka na pozycję 0.
8.5/10
Maksymalne odświeżanie matrycy: 144Hz
Opcja poprawy płynności filmów: Tak
Opcja redukcji smużenia: Tak
Funkcja BFI 60Hz: Tak, 60Hz (obraz migocze)
Funkcja BFI 120Hz: Nie
Spadek jasności przy użyciu BFI: 50%
Maksymalne odświeżanie, jakie jesteśmy w stanie ustawić w LG G4, wynosi 144 Hz. Naturalnie jest to możliwe tylko i wyłącznie po podpięciu telewizora LG G4 do bardzo mocnego PC-ta. W innym przypadku będziemy operować na maksymalnym odświeżaniu wynoszącym 120 Hz, które jest zalecane, jeśli chcemy oglądać przede wszystkim sport czy materiały posiadające dużą dynamikę ruchu. Dla osób wymagających wysokiej płynności obrazu producent zaimplementował wielostopniowy upłynniacz ruchu nazwany "TrueMotion". Został on podzielony na dwa osobne suwaki regulujące ostrość obrazów ruchomych (De-Blur) oraz drgania (De-Judder). Oba suwaki możemy ustawić w zakresie od 0 do 10, przy czym każdy stopień wpływa na stopień upłynnienia, dlatego każdy może znaleźć swój złoty środek.
Matryca LG OLED G4 charakteryzuje się średnim czasem reakcji wynoszącym 0,78 ms (co bezpośrednio wynika z naszych pomiarów), który pozwala na osiągnięcie niezwykle czystego obrazu, nieosiągalnego dla telewizorów LCD, których czas reakcji wynosi nawet kilkanaście ms. Doskonale widać to na zdjęciach z "UFO Test", pokazujących brak jakiejkolwiek smugi ciągnącej się za obiektem. Co więcej, LG OLED G4 test wykazał, że telewizor oferuje możliwość precyzyjnego dostosowania funkcji upłynniania ruchu, co pozwala użytkownikom na wybór idealnego poziomu interpolacji obrazu. To szczególnie doceniliśmy przy szybkich akcjach w grach wideo, gdzie LG G4 poradził sobie wyjątkowo dobrze, minimalizując wszelkie rozmycia. Dzięki technologii OLED, ten model eliminuje tzw. ghosting, co sprawia, że obraz pozostaje wyraźny nawet w najbardziej dynamicznych scenach sportowych czy filmowych.
Smużenie (natywna rozdzielczość, maks odświeżanie):
Smużenie (funkcja BFI włączona):
Obraz migocze w tym trybie
Dodatkową funkcją pozwalającą na zmaksymalizowanie płynności obrazu jest "OLED Motion", wykorzystująca insercję czarnej klatki (BFI) pomiędzy klatki filmu, mająca na celu "zresetowanie" siatkówki oka, a tym samym podniesienie ostrości obrazu. Niestety jest ona kompletnie nieużyteczna, gdyż po jej włączeniu obraz silnie migocze. Ponadto, nawet jeśli zdecydujemy się użyć tej funkcji, jasność telewizora LG G4 spada o połowę, a regulacja suwakami De-Blur oraz De-Judder staje się niemożliwa.
10/10
Telewizor LG G4 wspiera wszystkie funkcje, które składają się na standard HDMI 2.1. Podczas testów każda z nich aktywowała się bez najmniejszego problemu, co pozwala uznać telewizor za stworzony do gier. Ich działanie z pewnością będzie docenione zarówno przez użytkowników konsol, jak i osoby podłączające LG G4 do komputera. Należy również wspomnieć o poprawnej implementacji trybu HGIG (HDR Gaming Interest Group), dzięki czemu gry masterowane do jasności większej niż maksymalna luminancja telewizora LG G4 będą poprawnie mapować tony, a obraz gry pozostanie wierny oryginałowi.
Miłym akcentem jest również istnienie specjalnego GameBar, który w każdej chwili możemy wywołać w celu sprawdzenia parametrów gry, ale co najważniejsze, szybkiej ich zmiany. Co ważniejsze, włączenie technologii VRR nie pogarsza kontrastu, co jest bardzo częste w telewizorach posiadających wygaszanie strefowe czy podświetlenie Mini LED. Oczywiście jest to zasługa samego panelu OLED, charakteryzującego się samoemisyjnością pikseli. Z redakcyjnego obowiązku wspomnimy jedynie o drobnym migotaniu szarości, co jest jednak niejako normą po włączeniu VRR.
Słowem podsumowania, LG G4, jak praktycznie wszystkie telewizory OLED, jest idealnym produktem do wszelkiej maści gier i rozgrywek sieciowych. Dzięki pełnoprawnym złączom HDMI 2.1 z pełną przepustowością 48 Gbit, funkcje takie jak VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync czy rozgrywka w HDR Dolby Vision będą dawać dużo radości.
10/10
Czas opóźnień LG G4 stoi na niesamowicie niskim poziomie w każdym scenariuszu. Nawet najbardziej zapaleni gracze z pewnością docenią bardzo niski input lag przy wymagających ustawieniach 4K 120 Hz z HDR, wynoszący zaledwie 5 ms. Warto również zauważyć, że opóźnienia przy tych samych ustawieniach, ale z włączonym HDR Dolby Vision, pozostają niezmienne, co nie jest tak oczywiste w przypadku konkurencji. Dlatego też należy przyznać najwyższą notę i rekomendację.
SDR | HDR | Dolby Vision |
---|---|---|
1080p60: 14 ms | 2160p60: 13 ms | 2160p60 DV: 13 ms |
1080p120: 5 ms | 2160p120: 5 ms | 2160p120 DV: 5 ms |
2160p60: 14 ms | ||
2160p120: 5 ms |
8.6/10
Chroma 444 (maksymalna rozdzielczość i odświeżanie): Tak
Czytelność czcionek: Bardzo dobra
Czytelność ciemnego tekstu i kształtów: Dobra
Input lag w trybie PC (4K, maksymalne odświeżanie): 5ms
Układ subpikseli matrycy: RWBG
LG G4 w połączeniu z komputerem PC sprawdzi się znakomicie, a to za sprawą bardzo niskiego opóźnienia wynoszącego zaledwie 5 ms, co jest praktycznie natychmiastową reakcją pomiędzy myszą, okiem a ekranem. Niezwykle istotną kwestią podczas pracy na ekranie jest przede wszystkim czytelność tekstu, która w przypadku testowanego telewizora jest bardzo dobra.
Układ pikseli RWBG nie ma znaczącego wpływu na wyświetlanie czcionek czy liter, co stanowi znaczącą przewagę nad matrycami QD-OLED od Samsunga. Użytkownicy zarówno komputerów wyposażonych w system operacyjny Windows, jak i macOS z pewnością będą zadowoleni z pracy na ekranie testowanego telewizora LG G4.
9.7/10
spadek jasności pod kątem 45 stopni: 9%
Niekwestionowaną zaletą ekranów OLED wyposażonych w technologię MLA jest ich sprawność w warunkach oglądania pod różnymi kątami. Na oko nie da się zauważyć żadnych zmian, niezależnie od miejsca, w którym oglądamy. Ekran tego typu zachowuje stałą jasność, nasycenie i odcień bieli, w przeciwieństwie do matryc LCD czy OLED-ów bez technologii mikrosoczewek (MLA). Jedynymi matrycami, które mogą się z nimi równać, są te produkowane przez Samsung Displays, wykorzystujące kropkę kwantową, czyli QD-OLED.
6/10
Powłoka matrycy: Błyszcząca
Tłumienie odbić: Dobre
Czerń w trakcie dnia: Średnia
Błyszcząca powłoka matrycy w LG G4, choć brzmi jak negatyw, faktyczny stan rzeczy jest wręcz przeciwny. Dzięki niej telewizor LG G4 zachowuje bardzo wysoką sprawność i skutecznie tłumi wszystkie odbicia, "trzymając" je tylko w ich źródle. Warto również wspomnieć o jakości czerni w ciągu dnia, która w przypadku matryc WRGB produkcji LG Displays jest rewelacyjna. Matryce OLED MLA, pomimo dużej ilości zalet, w tym przypadku są nieco gorsze, ale w dalszym ciągu lepsze w kontekście konkurencji ze strony Samsunga, których matryce QD-OLED wzbudzane przez światło szarzeją. Połączenie jasności na poziomie ok. 500 nitów i błyszczącej powłoki pozwala na korzystanie z telewizora w dzień, chyba że użytkownik posiada salon z dużymi przeszkleniami.
Jasność matrycy
Średnia jasność SDR
LG OLED G4: 482 cd/m2
9.5/10
System operacyjny: WebOS
Odbiór telewizji: DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C
LG wykorzystuje znany od wielu lat autorski system WebOS. Sam system oferuje praktycznie wszystkie najważniejsze aplikacje, a te, których brakuje, można wymienić na palcach jednej ręki, jak choćby CDA czy KODI.
WebOS to także bardzo ceniona możliwość wykonywania operacji za pomocą kursora pojawiającego się po wprawieniu w ruch pilota. Wygoda wynikająca z takiej funkcji jest nieoceniona podczas wpisywania zapytań czy haseł do portali. WebOS, jak większość systemów, wspiera również funkcje takie jak screen mirroring, AirPlay, wyszukiwanie głosowe po polsku oraz możliwość podłączenia słuchawek za pomocą Bluetooth. Bardziej przyziemnych rzeczy, WebOS pozwala nam na równoczesne korzystanie z słuchawek i głośnika telewizora LG G4, co z pewnością będzie dużym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami słuchowymi. Z ciekawszych rzeczy, które docenią przede wszystkim fani sportu, istnieje możliwość włączenia alertu informującego o nadchodzącym meczu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nigdy nie przegapimy transmisji. Na pochwałę zasługuje również panel domowy, pozwalający na sterowanie wszystkimi urządzeniami smart podłączonymi do sieci domowej. Na przykład: cykl skończonego prania zasygnalizowany będzie monitem w prawym górnym rogu.
Podsumowując, system WebOS, mimo że jest mniej znany i ma pewne ograniczenia w porównaniu do Android TV, oferuje stabilne i szybkie działanie oraz obsługuje większość funkcji, które mogą być potrzebne użytkownikom. Jest to solidne rozwiązanie dla tych, którzy szukają prostego i efektywnego systemu operacyjnego w telewizorze.
8.5/10
Maksymalna rozdzielczość zdjęcia: | Obsługiwane formaty zdjęć: |
---|---|
4 Mpix | JPEG |
6 Mpix | HEIC |
8 Mpix | PNG |
10 Mpix | GIF |
12 Mpix | WebP |
16 Mpix | TIFF |
20 Mpix | BMP |
24 Mpix | SVG |
28 Mpix | |
32 Mpix |
Domyślny odtwarzacz plików w LG G4 zdecydowanie dobrze radzi sobie z większością zdjęć, chociaż dziwi brak kilku równie popularnych. Z powodzeniem odtworzymy wideo nagrane w praktycznie wszystkich najpopularniejszych formatach, w tym Dolby Vision. Jedynym kodekiem, którego G4 nie odtworzy, jest H.266 VVC, chociaż ten jest na chwilę obecną raczej niestosowany. Należy jednak zwrócić uwagę na obsługiwane formaty zdjęć, których jest zaledwie dwa: JPEG oraz PNG. Użytkownicy telefonów marki Apple mogą czuć rozczarowanie brakiem obsługi formatu HEIC, który jest domyślnym formatem podczas wykonywania zdjęć. Remedium na to pozostaje skorzystanie z wbudowanej funkcji AirPlay. Słowem wspomnimy również o braku obsługi napisów TXT.
9.7/10
8.6/10
8.6/10
Subiektywna jakość dźwięku
Dolby Digital Plus 7.1
Dolby True HD 7.1
Dolby Atmos w Dolby Digital Plus (JOC)
Dolby Atmos w Dolby True HD
DTS:X w DTS-HD MA
DTS-HD Master Audio
Ocena jakości dźwięku pozostaje zawsze subiektywna. Musimy jednak oddać LG G4, że czystość dźwięku utrzymuje się na dość dobrym poziomie. Największym mankamentem systemu audio wbudowanego w telewizor jest niski zakres basów. Trzeba jednak spojrzeć na to z innej perspektywy — każda osoba decydująca się na ten telewizor prawdopodobnie będzie w posiadaniu systemu kina domowego. Kluczowe w tym przypadku okaże się szerokie wsparcie dla kodeków audio, w tym DTS-HD Master Audio oraz Dolby Atmos.